Moda i Styl Style & Fashion

Christian Dior i ikony paryskiej mody w Łodzi. Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa otwarta!

Christian Dior i ikony paryskiej mody w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Tego wydarzenia nie można ominąć! Wystawa prezentuje dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja.

Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza to oryginalne stroje, ale także uzupełniające je akcesoria – kapelusze, buty, jak również biżuteria powstałe w Domu Mody Dior. Z bliska można zobaczyć niesamowite kreacje stworzone przez mistrza, podziwiać dbałość o szczegóły – mnie zachwyciło rozwiązanie proponowane przy długich, skórzanych rękawiczkach – kilkucentymetrowe rozcięcie zapinanie na malutkie guziczki, umożliwiające ich założenie i dopasowanie.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów. Są to kreacje haute couture największych domów mody Paryża a wśród nich Coco Chanel, Elsy Schiaparelli, Huberta de Givenchy, Thierrego Muglera, Pierre’a Balmain, Roger Vivier.

Możliwość obejrzenia i podziwiania z tak bliska niezwykłych projektów, które wpłynęły znacząco na historię światowej mody robi ogromne wrażenie. Polecam to wydarzenie wszystkim miłośnikom wielkiej mody, tym bardziej, że wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty zostały pokazane w Polsce po raz pierwszy.

Poniżej kilka zdjęć z katalogu wystawy – niestety obowiązuje zakaz fotografowania  – oraz zdjęcie sprzed wejścia do sali ekspozycyjnej, na którym trochę widać kilka kreacji.

Odwiedzając wyżej wspomnianą wystawę warto zapoznać się z innymi zbiorami – czasowymi oraz stałymi – prezentowanymi w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Sam kompleks odrestaurowanych klasycystycznych budynków, będący jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej, robi ogromne wrażenie.

Duże przestrzenie, które przed laty gościły w swych murach zakłady włókiennicze obecnie są miejscem w którym możemy spotkać się z historią włókiennictwa i wszelkim jego aspektami, włącznie z możliwością obejrzenia maszyn włókienniczych w ruchu. Jest to niewątpliwie unikatowe muzeum i zdaje się największe o tej tematyce w Europie.

Miłą niespodzianką był spacer po ulicy Piotrkowskiej oraz czas spędzony w przypadkowo napotkanej, bardzo urokliwej i klimatycznej kawiarni Chatka Ech. Miłośniczki Ani z Avonlea zapewne doskonale rozpoznają skąd pochodzi nazwa tego miejsca, które z powieści L.M. Montgomery zaczerpnęło nie tylko swoje miano.

Zdaje się, iż za jakiś czas zaplanuję kolejną wystawę do Łodzi aby bliżej poznać miasto 🙂

Zdjęcia by Iphone 6s, w tym zdjęcia stron z katalogu wystawy Christian Dior i ikony paryskiej mody w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *