Funkcjonalna garderoba Moda i Styl Style & Fashion

Funkcjonalna garderoba: Jakość vs. ilość

Dziś kolejna porcja wiedzy na temat budowania funkcjonalnej garderoby. Tym razem wpis dotyczy jakości kupowanych przez nas ubrań. Dlaczego to ważne? O tym poniżej.

Zapewne znasz ten problem: masz w szafie dużo ubrań ale nie jesteś zadowolona z efektów swoich stylizacji? Czasem odnosisz wrażenie, że „coś nie gra”, że mimo wysiłku ne czujesz się dobrze w noszonych ubraniach i skomponowanych zestawach. Dodatkowo często musisz kupować nowe ubrania, bo po kilku praniach się niszczą – są rozciągnięte, straciły fason albo kolory.

Jakość vs. ilość

Jakość, świetne materiały, ponadczasowe fasony pomogą rozwiązać te problemy. Dokonując świadomych wyborów zakupowych nie tylko ułatwisz sobie codzienne wybory garderoby, ale zaoszczędzisz pieniądze, czas i zadbasz o ochronę środowiska. Tu jak zawsze idealnie sprawdza się klasyka. Rozpoczynając tworzenie bazy o prostych, nieprzemijających krojach, stonowanych kolorach warto też wziąć pod uwagę jakość. To dzięki jakości użytych tkanin mamy pewność dana rzecz będzie nam służyć przez długi czas a noszone przez nas ubrania będą wyglądać elegancko, materiały zachowają swoje właściwości a strój swój fason. Co ważne taką rzecz w super stanie, nawet jeśli nam się znudzi, możemy przekazać ją dalej.

Często słyszę od koleżanek i klientek, podczas sesji stylizacyjnych „ale mnie nie stać na takie rzeczy”. Owszem dobrej jakości ubrania kosztują więcej nic te z popularnych sieciówek czy dyskontów. Jednak mają też niepodważalne zalety: świetnie wyglądają, są super skrojone a jakość szycia i materiałów sprawiają, że będziemy nosić je naprawdę długo. Z tych powodów warto zmienić podejście do zakupów i spróbować powoli wdrażać zasadę „im mniej tym lepiej”, inwestując w rzeczy świetnej jakości i tylko których naprawdę potrzebujemy.

Aby lepiej zrozumieć ten aspekt i wiedzieć czy opłaca się kupić daną rzecz Rachel Roy proponuje skorzystanie z prostego wzoru matematycznego.

Czym jest moda odpowiedzialna?

Sięgając po ubrania szyte z materiałów posiadających certyfikaty eko i organiczne promujemy świadome i odpowiedzialne wybory konsumenckie, przyczyniamy się do poprawy środowiska naturalnego i mamy pewność, że osoby pracujące przy ich produkcji otrzymały uczciwe wynagrodzenie. To nasz mały wkład w zmienianie świata na lepszy 🙂

Ekomoda to już nie tylko produkty otrzymywane w drodze recyklingu – to także w dużej mierze ubrania tworzone z naturalnych tkanin, spełniających najwyższe światowe standardy jakości, poparte międzynarodowymi certyfikatami.

O tym aby produkt mógł uzyskać taki właśnie certyfikat decyduje proces, który od samego początku, czyli od momentu pozyskania surowców aż do finalnej produkcji musi przebiegać zgodnie z ustalonymi standardami, przy użyciu naturalnych barwników i środków przyjaznych środowisku, a także – o czym często zapominamy ale jest bardzo ważne – gwarantując godne wynagrodzenie oraz lepsze warunki pracy dla globalnych społeczności, które je wytwarzają.

Zatem wybierając ekologiczną bawełnę, jedwab czy też tencel (lyocell) wiemy, że nasze ubranie od samego początku było poddane rygorystycznym procedurom co gwarantuje wysoką jakość.

Mniej znaczy więcej

Produkty eko oprócz wielu zalet mają niestety jedną wadę – cenę. Nie należą bowiem do najtańszych. Jednak warto zauważyć, iż korzyści płynące z ich zakupu są ogromne a w ogólnym rozrachunku taki zakup bardzo się opłaca. Dlaczego?

  • produkty organiczne są bardzo wytrzymałe, nie niszczą się tak szybko w trakcie użytkowania czy prania
  • nie tracą kolorów, zachowują przez cały czas swój krój i fason
  • np. zamiast 5 tanich, złej jakości koszulek czy topów, możemy kupić jeden, który nie tylko przez długie miesiące będzie się świetnie prezentował ale także będzie bezpieczny dla naszego zdrowia
  • ograniczając się do kupowania produktów najwyższej jakości tworzymy garderobę, która zagwarantuje nam, że zawsze będziemy wyglądać stylowo a problem „w co się ubrać” przestanie istnieć.

Jak rozpoznać ekoubrania?

Przede wszystkim warto dobrze przyjrzeć się metkom, zapoznać ze składem surowcowym produktów – zdarza się bowiem, że do materiałów organicznych dodawane są domieszki sztucznych włókien. Takie ubrania możemy znaleźć np. w popularnych sieciówkach. Należy jednak pamiętać, że są one eko tylko w niewielkiej części.

Gwarancją zakupu produktu o organicznym procesie produkcji są następujące certyfikaty:

GOTS – The Global Organic Textile Standards jest najważniejszym świadectwem w dziedzinie ekologicznych tekstyliów i oznacza, że tkanina jest w pełni organiczna i spełnia wymagane standardy zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania, pakowania oraz etykietowania włókien organicznych (bawełna, jedwab, len, konopie) uwzględniającym kryteria ekologiczne i socjalne.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 odnosi się wyłącznie do tkanin i oznacza, że oznaczony nim towar nie musi być co prawda wykonany z organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy produkcji nie stosowano substancji toksycznych, a ewentualne stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle małe, że nie zagraża osobom wchodzącym z nią w kontakt. Od 1991 roku prawo do wydawania certyfikatu ma również Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Certyfikat Naturtextil – to gwarancja, że tekstylia są w 100% organiczne, wytwarzane bez użycia środków chemicznych, w tym barwników oraz tworzone przez pracowników, którym zagwarantowano godne warunki pracy i płacy.

Jakie materiały warto kupować budując od podstaw garderobę?

Zdecydowanie te naturalne. Nie tylko pięknie wyglądają ale także gwarantują komfort w noszeniu, są przewiewne, nie uczulają i nie podrażniają skóry. Moimi ulubionymi są te szlachetne, czyli jedwab, kaszmir, różnego rodzaju wełny naturalne, ale też oczywiście popularna bawełna (najchętniej ta ekologiczna), len. Ponadto warto sięgać po lyocell (otrzymywany z włókien celulozowych) oraz dobrej jakość wiskozę (otrzymywana z naturalnych surowców).

O odpowiedzialnej modzie, materiałach eko, certyfikatach oraz o tym czy mała marka może prowadzić odpowiedzialne działania, rozmawiałam z Małgosią Główką, właścicielką marki MAAM. Polecam wysłuchanie wywiadu wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej 🙂

🍀 I mam na Was super niespodziankę! W butiku Małgosi, na maamstyle.com do najbliższej niedzieli (23.05) obowiązują atrakcyjne rabaty:

🎉 -15% kod: Olga015 | wszystkie bluzki

🎉 -25% kod: Olga025 | bluzki z długim rękawem, bluzy, tuniki

Enjoy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *