Life & Daily Moments Psychologia

Kochaj siebie i bądź szczęśliwa! Jak zbudować pewność siebie i docenić swoje możliwości.

 

Poczucie zadowolenia z życia zależy od wielu czynników, ale wg mnie jednym z najważniejszych jest samoocena czyli to jak oceniamy siebie, swoje możliwości i dokonania. Najczęściej niestety nie doceniamy siebie, swoich umiejętności, wiedzy, doświadczenia, tego kim jesteśmy i czego dokonaliśmy. Porównujemy się z innymi, zerkamy na to co robią i przeważnie uznajemy, że wypadamy gorzej, nie mamy wystarczająco wielu dyplomów, za krótko pracujemy na danym stanowisku aby ubiegać się awans albo po prostu zakładamy, że nie ma szans abyśmy mogli  zrealizować ten czy inny pomysł lub plan. Bojąc się porażki nie podejmujemy działania, zamykając sobie drogę do realizacji naszych celów i marzeń. Nie odczuwamy tak potrzebnej satysfakcji z osiągnięć, radości z podjętych wysiłków i doprowadzonych do końca wyzwań.

Zbędny bagaż czy zasoby?

Samoakceptacja pomaga w osiąganiu szczęścia – umiejętność doceniania swoich osiągnięć, korzystania z posiadanych zasobów pozwala być dumnym ze swoich osobistych i zawodowych dokonań, podnosi naszą samoocenę. Dziś często czytam i słucham o tym, że należy – zdaniem popularnych obecnie coachów – pozbyć się bagażu doświadczeń, odciąć o tego co było i zacząć wszystko od początku. Nie zgadzam się z tym przekonaniem. Nasze doświadczenie, wiedza, relacje – wszystko to czego doświadczyliśmy w życiu, to nasze zasoby i nie zawsze jest to obciążający bagaż. Warto z tych zasobów nauczyć się korzystać i czerpać w drodze do rozwoju oraz budowania pewności siebie i własnej wartości.

Pokochaj siebie. Co zrobić aby to osiągnąć?

Czasem to co dla jednych jest drobiazgiem dla innych jest ogromnym wyzwaniem i oznacza krok milowy. Tylko Ty wiesz ile pracy i wysiłku włożyłaś w to aby zrealizować swój cel. Nawet ten malutki.

Dlatego:
🏅Doceniaj siebie!
🏅Nie umniejszaj swoich osiągnięć!
🏅Pamiętaj też aby być sobą! Nie musisz starać się sprostać czyimś oczekiwaniom.
🏅Bądź dla siebie wyrozumiała, tak jak jesteś dla innych!
🏅Nie porównuj się z innymi –  jesteś niepowtarzalna!
🏅Wyeliminuj samokrytycyzm i negatywne myślenie o sobie!

Pamiętaj też, że dobra relacja z samą sobą to także dobre relacje z innymi. A te też są składnikiem tego, czego wszyscy – mniej lub bardziej – poszukujemy w życiu  czyli szczęścia. O szczęśliwych relacjach z innymi w kolejnym poście, a tymczasem zadbaj o relacje z samą sobą!

Jeśli czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu – zapraszam do udziały w wyzwaniu JESTEŚ WAŻNA – które znajdziesz na naszej stronie na FB. Możesz do niego dołączyć w każdej chwili.

PS. Zadanie domowe na dziś:
Weź kartkę i ołówek i spisz na kartce swoje osiągnięcia, zrealizowane cele, wszystko to z czego jesteś dumna w życiu prywatnym i zawodowym! Małe i duże. Prawdopodobnie jest ich więcej niż sądziłaś, prawda? Nie zapominaj o nich, gdy brakuje Ci pewności lub gdy wątpisz w siebie.

Na zakończenie jedno z moich ulubionych zdjęć 🙂 Każda z nas jest królową!

Mam na sobie:

Sukienka: Inna Rek Atelier

Buty: Coccinelle

Zdjęcie: Edyta Bartkiewicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *