Life & Daily Moments Style & Fashion

Kto nie nosi ten roznosi! Maska antywirusowa – dlaczego należy nosić i czy wypada kupić ładną?

Wiele wskazuje na to, że epidemia koronawirusa niestety nie skończy się szybko. Tym bardziej, gdy wychodzimy z domu powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Codzienne stosowanie środków odkażających, rękawiczek jednorazowych oraz masek antywirusowych ma na celu ochronę naszego zdrowia, i zabezpieczenia nas oraz innych osób przed rozprzestrzenianiem się pandemii.

Kwestia noszenia /nienoszenia masek pojawia się od samego początku epidemii COVID19 i pozostawia wiele niedopowiedzeń. Jednak jak wskazują lekarze w noszeniu maski nie chodzi o to by nie zarazić siebie, tylko by nie rozsiewać wirusów zarażając innych, zwłaszcza podczas kilkudniowego, bezobjawowego okresu na początku infekcji. Dlatego tak naprawdę każda maska jest w cenie! Nawet taka wykonana w domu.

Na rynku dostępne są różne rodzaje masek od najprostszych chirurgicznych począwszy, na bardzo zaawansowanych z wymiennymi filtrami (które są w stanie wychwycić nawet najmniejsze mikrocząsteczki) kończąc. Wybór pozostawiam Wam oczywiście ale uważam, że noszenie maski antywirusowej jest dziś wyrazem odpowiedzialności oraz troski o innych i każdy z nas powinien ją posiadać. Jednak duży popyt sprawił, że maski antywirusowe w praktyce trudno kupić. W efekcie polskie marki modowe odpowiadając na zapotrzebowanie rynku – wspierając jednocześnie lekarzy i pielęgniarki – rozszerzyły swoją ofertę o maski właśnie. I to właśnie dzięki nim możemy używać rzeczy nie tylko funkcjonalnych, chroniących przez rozprzestrzenianiem się wirusa ale także ładnych.

Czy to, że wybierasz maskę ładną, kolorową to coś złego? Nie! Absolutnie nie! Jeśli wykonana jest z odpowiednich materiałów i jeśli korzystasz z niej zgodnie z wytycznymi działa ona bez zarzutu. I nie oszukujmy się: przyjemniej jest używać rzeczy ładnych bo pozwalają one na oswojenie i łatwiejszą akceptację zaistniałej sytuacji. I w takie właśnie maski – skuteczne ale eleganckie i piękne zaopatrzyłam się w Atelier Justyny Ołtarzewskiej. Są to maski wielokrotnego stosowania, które można prać w domu ale warto wiedzieć, że:

 • przed założeniem należy dostosować gumki aby maska dobrze przylegała do twarzy
 • nie powinno się jej nosić dłużej niż 1 godzina
 • można uprać samodzielnie w temperaturze 40-60% a następnie wyprasować w maksymalnej temperaturze a po ostygnięciu schować do strunowego woreczka
 • nie oddawać swojej maski do użytku innym!
 • w przypadku „wizyty” w szpitalu taką maskę należy wyrzucić

Jak poprawnie założyć i zdjąć maskę antywirusową?

 1. Przed założeniem maski należy zdezynfekować ręce środkiem odkażającym lub umyć mydłem i ciepłą wodą
 2. Zakryj maską usta i nos upewniając się, że pomiędzy twarzą, a maską nie ma wolnej przestrzeni – maska dobrze przylega
 3. Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeżeli nastąpi kontakt dłoni z maską umyj niezwłocznie ręce środkiem odkażającym lub mydłem i ciepłą wodą.
 4. Wymień maskę na nową jak tylko zawilgotnieje i nie używaj jej ponownie jeżeli jest maską jednorazowego użytku. W przypadku masek jednorazowych (chirurgicznych) jest mieć ich kilka ze sobą.
 5. Aby zdjąć maskę nie dotykaj przedniej części maski, zdejmij są za gumki napinające. Wyrzuć zużytą maskę (jednorazową) lub schowaj do woreczka w przypadku maski wielorazowej, a następnie upierz zgodnie z instrukcją.
 6. Zdezynfekuj ręce środkiem odkażającym lub umyj mydłem i ciepłą wodą. (źródło : @who)
Mimo, że zostałam w domu, jednak czasem wyjść muszę – choćby do sklepu. Noszę zatem maskę – na wszelki wypadek. Zachęcam abyście zrobili to samo bo tylko razem możemy sprawić, że #stopcovid!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *