Książki Life & Daily Moments

Siedem grzechów kubańskich

Siedem grzechów kubańskich to zbiór opowiadań, Yoss’a, czyli José Miguela Sáncheza Gómeza, zainspirowanych 7 grzechami głównymi, w odniesieniu do kubańskich, współczesnych realiów.

Opowiadania połączone są osobami głównych bohaterów – specyficznych, chwilami dziwnych ale charakterystycznych i dobrze nakreślonych postaci – mieszkańców kamienic i domów usytuowanych przy jednej z hawańskich ulic.

Autor z dużym dystansem ale też ironią i humorem (czasem czarnym) przedstawia kubańską rzeczywistość, nie unikając tematów trudnych i kontrowersyjnych, podejmuje temat braku i racjonowania żywności, relacji międzyludzkich, tęsknoty starszych jej mieszkańców za dawną Kubą, spekulacji walutowych oraz ogromnych nierówności społecznych.

Przedstawiony obraz Kuby oraz tamtejszych warunków życia,  jej mieszkańców zmuszonych do zmagania się z codziennością pełną sprzeczności, chwilami zadziwia a jednocześnie sprawia, ze wraz z bohaterami stajemy się na chwilę gośćmi jednej z hawańskich kamienic.

Gdy kupowałam książkę, od właściciela wydawnictwa dowiedziałam się, że na jego stronie, do każdego rozdziału – opowiadania, znajdują się interaktywne przypisy. Dzięki temu możemy obejrzeć wszystkie wspomniane w książce obrazy, zajrzeć do restauracji, kawiarni i hoteli odwiedzanych przez bohaterów, poznać przepis na nugat lub prawdziwe kubańskie mojito, posłuchać muzyki rozbrzmiewającej na opisanych przez autora imprezach.

Przyznam, że lektura książki wraz z wyżej wspomnianym dodatkiem to wciągająca podróż po prawdziwej Hawanie, jej historii, kulturze oraz blaskach i cieniach, o których nie przeczytamy w żadnym z przewodników. Cieszę się, że po nią sięgnęłam 🙂

Yoss (José Miguel Sánchez Gómez),  Siedem grzechów kubańskich, Wydawnictwo Claroscuro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *