Budowanie wizerunku Moda i Styl Style & Fashion

W poszukiwaniu własnego stylu. Zacznij od moodboardu!

Od lat uwielbiam przeglądać kolorowe magazyny o modzie, w sklepach przyglądam się fakturom i wzorom materiałów, wyszukuję ciekawe zestawienia kolorystyczne i gdziekolwiek jestem, z przyjemnością obserwuję modę ulicy. Inspiracji szukam też w obrazach, książkach, na deskach teatru i w otaczającym świecie.

Jako mała dziewczynka, wraz z koleżankami, godzinami tworzyłam wyklejane „Złote myśli” gdzie najcenniejsze były wycinki z zagranicznych czasopism prezentujące piękne stroje, butelki perfum lub innych pięknych przedmiotów, których w naszych sklepach znaleźć nie było można. Zamiłowanie do takich zabaw pozostało mi do dziś – uwielbiam kolorowanki i tworzenie kolaży, którymi czasem obdarowuję moje przyjaciółki. Moje hobby postanowiłam wykorzystać w pracy – tak naprawę od tego zaczynam pracę z moimi klientkami.

Stworzenie moodboardu czyli tablicy nastroju to nie tylko fantastyczna zabawa. To także czas, który poświęcamy sobie by poznać lepiej swoje preferencje, potrzeby, zwizualizować swoje marzenia i aspiracje. Nic lepiej nie odda naszego nastroju, myśli oraz tego co mamy w głowie niż obraz. Moodboard będzie zatem bardzo przydatny przy tworzeniu swojego stylu, wtedy gdy poszukujemy pomysłu na zmianę lub po prostu chcemy odświeżyć garderobę.

Jak zrobić moodboard? W dobie wszechobecnej technologii znajdziemy (poza pinterestem oczywiście) sporo programów umożliwiających tworzenie takich tablic. Ja jednak stawiam na klasykę także w tym przypadku 🙂 nic nie gwarantuje tak dobrej zabawy jak i możliwości wykazania się inwencją twórczą jak własnoręcznie wykonany moodboard na kartce papieru!

Od czego zacząć?

Zanim usiądziesz do zrobienia swojej tablicy nastroju przygotuj karton, nożyczki, klej, kolorowe magazyny, ścinki materiałów i cokolwiek jeszcze uznasz za inspirujące! Możesz też przygotować rysunki sylwetek (do znalezienia w sieci jeśli tak jak ja nie umiesz rysować) i do nich dopasowywać konkretne stylizacje a także wydrukować zdjęcia ubrań, które Ci się spodobały i chciałabyś mieć je w swojej szafie. Ja np. zbieram w osobnym folderze na komputerze zdjęcia, które mnie zainspirują – czasem jest to faktura materiału, czasem wzór lub zestawienie kolorów, kształt obcasa lub guzika, krój sukienki, kolor cienia do powiek lub fryzura modelki. W gazetach, które kupuję zaznaczam wklejkami zdjęcia, które mi się spodobały. Wracam do nich gdy szukam pomysłu. Robię też zdjęcia telefonem jeśli tylko coś mnie zainteresuje i wrzucam do tego specjalnego folderu.

Co powinno się znaleźć na moodboardzie?

Tak naprawdę wszystko co Ci w duszy gra 🙂 Mogą to być sylwetki modelek w konkretnych stylizacjach lub zdjęcia poszczególnych ubrań – możesz je łączyć razem tworząc gotowe zestawy. Akcesoria, biżuteria którą chciałabyś nosić, buty o których marzysz lub te których fason jest Twoim ulubionym. Kolory i połączenia, które lubisz i które wprawiają Cię w dobry nastrój, materiały – ich faktury, wzory. A także makijaże, fryzury oraz przedmioty codziennego użytku – butelka perfum, szminka, książka, okładka notatnika. Ja lubię gdy pojawia się tam jeszcze sztuka oraz osoby, których styl inspiruje a także to co oddaje klimat i nastrój czyli także rzeczy nie związane bezpośrednio z modą i ubraniami – np. widoki, miejsca, sztuka użytkowa itp. Tak naprawdę wykorzystać możesz wszystko to co pozwoli Ci oddać to co pojawia się w Twojej głowie. Na moim blogu znajduje się zakładka „Inspirations” będąca czymś w rodzaju moodboardu właśnie.

 

Zacznij już dziś

Początki mogą być trudne. Poszukiwanie własnego stylu to długotrwały proces, którego nie da się szybko zakończyć ani wypracować tworząc jeden moodboard. Jednak warto zrobić ten pierwszy krok by z czasem dobrze poznać siebie i stworzyć styl dopasowany do Twojej osobowości, trybu życia i tego co lubisz. Z praktycznego punktu widzenia to bardzo ułatwia życie a codzienne wybory „w co się ubrać” przestają być dylematem 🙂

Jeśli chciałabyś stworzyć swój pierwszy moodboard lub potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniu i kształtowaniu swojego stylu – zapraszam na konsultacje indywidualne i wspólną zabawę. Możesz też wziąć udział w prowadzonych przeze mnie warsztatach – najbliższe odbędą się 7 lutego w Atelier Justyny Ołtarzewskiej. Zgłoszenia: olga@stylelife.com.p. Zapraszam!

Zdjęcia: wykonane przeze mnie Iphonem 6s podczas, głównie podczas podróży

 Halina Jasińska Photography | zdjęcie czerwonej sukni wieczorowej z kolekcji Justyny Ołtarzewskiej

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *