Psychologia

Wewnętrzne dziecko – ktoś, kogo warto słuchać :)

 

Dziś kilka słów o wewnętrznym dziecku, czyli o kimś bardzo ważnym, kimś kogo ma każdy z nas, ale nie każdy dopuszcza do głosu i chce go słuchać. A szkoda, bo pozwolenie sobie na podróż w czasie do chwil gdy byliśmy dziećmi może być bardzo przydatna i pouczająca w radzeniu sobie z rozwiązywaniem różnego rodzaju problemów w dorosłym życiu. Kontakt z wrażliwą, emocjonalną, dziecięcą częścią siebie pomaga w odnalezieniu siły do pokonywania trudności, pozwala przejąć kontrolę nad zachowaniami w relacjach z innymi, ułatwia radzenie sobie z różnymi sytuacjami i pozwala na odnalezienie szczęścia w życiu.

To właśnie dzięki pielęgnowaniu kontaktów z wewnętrznym dzieckiem pozostaje ono z nami cały czas i podpowiada co jest dla nas dobre, czego nie powinniśmy robić, pomaga w pełni przeżywać ważne dla nas rzeczy, dzięki niemu możemy spotkać się ze swoimi prawdziwymi emocjami i dobrą energią.

Czasem sygnały wysłane przez nasze wewnętrzne dziecko mogą nie być przyjemne lub wręcz okazać się bolesne, szczególnie gdy wiąże się to z koniecznością konfrontacji z trudnymi doświadczeniami i emocjami z dzieciństwa. Jednak warto odnaleźć (najlepiej przy wsparciu specjalisty) wzorce emocjonalne i poznawcze, które utrudniają nam życie, obniżają jego jakość a czasem wręcz je niszczą. Owa destrukcyjna siła schematów zachowań może przejawiać się w każdej sferze naszego życia – w związkach, pracy zawodowej oraz relacjach rodzinnych czy z przyjaciółmi.

Często to właśnie różnego rodzaju deficyty i zranienia z przeszłości sterują naszymi emocjami i zachowaniami, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Może się to przejawiać np. poprzez nierealistyczne oczekiwania wobec partnera, krzywdzące traktowanie samego siebie, odrzucanie swoich potrzeb, próby zapełnienia nieokreślonej bliżej pustki poprzez działania samodestrukcyjne. Dlatego tak ważne jest wsłuchanie się w siebie i uświadomienie sobie, dlaczego pewne style reagowania, które obecnie nam przeszkadzają, w tamtym czasie były funkcjonalne i jak możemy je zmienić by poprawić jakość swojego życia tu i teraz.

Rodząc się dysponujemy nieskończonymi pokładami energii twórczej, ciekawości i eksplorowania świata, cieszenie się życiem i każdą jego chwilą. Dzięki świadomości istnienia naszego wewnętrznego dziecka i kontaktowi z nim możemy te pierwotne pokłady wykorzystać w życiu dorosłym. Odkrycie i odblokowanie tych rezerw może przynieść większą elastyczność i świadomość w codziennym funkcjonowaniu, pozwala na wyrażenie tego jak postrzegamy samych siebie i jak to wpływa na nasze zachowanie, pozwala również na odnalezienie swojej siły i wewnętrznej pełni.

Czasem przyjęcie swojej wrażliwej, dziecięcej części jest bardzo proste! Dlatego świadomie działaj i korzystaj z pokładów, które masz w sobie:

Uwolnij się od przeszłości!

Przeszłość może być czasem trudna lub bolesna. Jednak nie masz na nią wpływu i jej nie zmienisz. Rozpoznanie schematów, które determinują Twoje działania pomoże natomiast budować przyszłość. A ta może być naprawdę piękna! Działaj!

Baw się!

Pozwól sobie na spontaniczne zachowania! Zrób coś szalonego! Obowiązki i praca nie są jedynymi rzeczami w życiu, którym należy poświęcać czas! Zrób coś tylko dla siebie! Dzieci przecież kochają zabawę!

Kochaj!

Dzieci nie są interesowne w uczuciach, potrzebują bliskości drugiej osoby. Dorośli natomiast bardzo często zamykają się i z wiekiem coraz  trudniej komuś zaufać. Nie mniej jednak to właśnie bezinteresowna miłość to droga do prawdziwej wolności i szczęścia!

Myśl pozytywnie!

Zostaw złe emocje – bo one nie zawsze są dobrym doradcą. Wysłuchaj tego co mówi Twoje wewnętrzne dziecko i pozwól sobie na pozbycie się toksycznej energii, naucz się kontrolować swoje myśli  i przejdź na stronę pozytywnego myślenia. To pozwoli Ci odnaleźć utraconą równowagę.

Pamiętaj, że jesteś ważna

Nigdy nie zapominaj swoim wewnętrznym dziecku! Żyj z nim w bliskiej przyjaźni. Ono zawsze Ci przypomni, że Ty jesteś ważna! Nawet w najtrudniejszych sytuacjach!

Chcesz o tym porozmawiać? Zapraszam na konsultacje indywidualne: olga@szarlinska.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *