Life & Daily Moments Wydarzenia

Baletowa Burza Krzysztofa Pastora w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Gdyby przed obejrzeniem spektaklu ktoś zapytał mnie czy można zatańczyć fale morskie – z całą pewnością nie dałabym odpowiedzi twierdzącej. Burza przygotowana przez Krzysztofa Pastora pokazuje, że nie tylko można ale, że efekt jest niesamowity! Fale przywoływane każdorazowo przez burzę, przynoszące kolejnych rozbitków a wykonywane przez zespół występujący w każdej ze scen w strojach w innym kolorze, stają się nie tylko atrakcyjnym elementem ale też jakby motywem przewodnim całego przedstawienia.

Spektakl, przygotowany w zeszłym roku przez Polski Balet Narodowy wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, zainspirowany został ostatnim dramatem Szekspira. Nie jest on jednak wiernym oddaniem utworu tego wielkiego dramaturga choć pozostawia to co tak charakterystycznie  – ponadczasowość jego dzieł w odniesieniu do mijającego czasu i życia oraz losu człowieka.

Bardzo minimalistyczna scenografia, czarno – białe projekcje w tle, przedstawiające wychodzące z morza postacie, powracający motyw wzburzonych fal morskich splecione z losami szekspirowskich bohaterów – rozbitków, podkreślają bardzo widoczne w całym spektaklu aluzje do wydarzeń, które mają ostatnio miejsce i stały się częścią naszej obecnej rzeczywistości.

Mnie burza oczarowała. Wysmakowanym klimatem, tańcem, wizją sceniczną, widowiskowością i muzyką a  w tym imitacją odgłosów burzy przedstawioną przez irańskiego muzyka Abbas Bakhtiari, który wydobywał z bębna daf niezwykłe dźwięki ukazując burzę nie tylko przejmująco ale i całym jej kolorytem – wraz z towarzyszącym mu na instrumentach perkusyjnych Krzysztofem Szmańdą – a jednocześnie sprawiając, że przedstawienie nabiera wymiaru wielokulturowego.

Cieszę się ogromnie, że udało mi się zobaczyć tę – jakże inną – inscenizację dramatu Szekspira.

Burza. Balet Krzysztofa Pastora w 2 aktach i 4 scenach, według dramatu Williama Szekspira, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie.  W partii Prospera pierwszy raz wystąpił Kristof Szabo. Projekcje wideo: Shirin Neshat i Shoja Azari.

Mam na sobie:

Spodnie wełniane o długości 3/4: Anna Purna

Jedwabna bluzka: Intimissimi

Złote Buty: Hego’s Milano

Torebka – Vintage – pchli targ w Yorku / UK

Zdjęcia: Aleksandra B. by Iphone 6s 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *