Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst to pierwsza i jedyna wystawa sztuki meksykańskich malarzy w Polsce od przeszło 60 lat, będąca próbą zbadania fenomenu wpływu sztuki niezwykłej artystki i jej męża – kreatorów awangardy kulturalnej Meksyku XX wieku – na ówczesnych i współczesnych twórców. Niezwykły jest także jej polski kontekst, który tworzą zarówno bliskie relacje Fridy i Diego z artystkami polskiego pochodzenia, jak również obecność ich obrazów na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Polsce w 1955 roku.
Nie mogłam odmówić sobie przyjemności obejrzenia obrazów artystki, która wierna swojemu wyjątkowemu stylowi, idąc pod prąd, tworzyła dzieła nadzwyczajne, przedstawiając marzenia, nadzieje, pragnienia oraz swoje wnętrze pełnie bólu i cierpienia.
Magia jej prac to także zawoalowane znaczenia, skrywane uczucia i myśli a także coś co opanowała do perfekcji, także w życiu codziennym – udawanie i pozorowanie. Nie bez powodu tak często przedstawiała siebie na swoich obrazach.
„Sztuka Fridy Kahlo Rivery to kolorowa wstążka wokół bomby” – napisał o jej twórczości Andre Breton. I ciężko się z tym nie zgodzić. Ilekroć patrzę na obrazy Fridy Kahlo odnoszę wrażenie, że nie była zainteresowana światem zewnętrznym. Introspekcja, opowiadanie o własnych problemach – ale jakże uniwersalnych! – wykreowany własny świat w połączeniu z motywami meksykańskiej sztuki ludowej, tworzą fascynujący obraz kobiety niezwykłej i niezależnej, o bardzo złożonej osobowości.
Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst to nie tylko podróż do ich świata sztuki ale także spotkanie ze zdjęciami Bernice Kolko – fotografki, z którą Frida przyjaźniła się w ostatnich latach życia oraz twórczością Fanny Rabel – jednej z czwórki najbliższych jej uczniów.
Każdej z nich poświęcona jest osobna przestrzeń. Zobaczymy zatem fotografie autorstwa Bernice Kolko, w tym znajdujące się w portfolio artystki bardzo osobiste, niepozowane zdjęcia Fridy, oraz obrazy i grafiki Fanny Rabel, pokazywane po raz pierwszy w Polsce.
Specjalne miejsce organizatorzy poświęcili Wystawie Sztuki Meksykańskiej, która odbyła się w Warszawie w 1955 roku, na której wśród 400 prac różnych meksykańskich artystów, zaprezentowane zostało największe dzieło namalowane przez Fridę Kahlo – La Mesa Herida (Zraniony stół). Obraz ten nie tylko zaskakuje swoim rozmiarem. W Poznaniu zobaczymy go w wersji czarno – białej, przez co staje się on jeszcze bardziej wymowny. Jest to jedynie zdjęcie oryginału, który po raz ostatni został przedstawiony na wspomnianej wystawie, po czym zaginął w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach.
Oprócz Zranionego stołu, zaprezentowano wybrane prace artystów meksykańskich, które Muzeum Narodowe w Warszawie zakupiło podczas wystawy w 1955r.
Poznańska wystawa jest także szansą pokazania twórczego sposobu interpretacji dzieł Fridy Kahlo, poddania refleksji jej fenomenu przez grupę artystyczną meXylo, której prace możemy także obejrzeć podczas ekspozycji Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski Kontekst.
Wystawę można oglądać w CK Zamek w Poznaniu do 21 stycznia 2018.
Absolutnie warto! Jestem zauroczona nie tylko pracami Fridy Kahlo ale też zdjęciami Bernice Kolko i niektórymi grafikami Fanny Rabel. Żałuję, że wystawa odbywa się w Poznaniu – z chęcią odwiedziłabym ją ponownie.
PS. Bilety najlepiej kupić przez internet. Szybko się rozchodzą!