Książki Life & Daily Moments

Hotel Varsovie. Klątwa Lutnisty. Tom pierwszy warszawskiej sagi.

Na tę książkę czekałam oczarowana wykreowanymi przez Sylwię obrazami starej Warszawy w poprzednich powieściach. Warszawa pojawia się praktycznie w każdej jej książce. Uwiedziona klimatem dusznych, warszawskich kawiarni z okresu dwudziestolecia i skamandrytów opisaną w „Mirażach” podpytywałam Sylwię przy każdej nadarzającej się okazji o powstającą warszawską sagę. Milczała tajemniczo 🙂

Klątwę Lutnisty – pierwszą część trzytomowej sagi – połknęłam w tempie przyśpieszonym. To prawdziwie wciągająca podróż poprzez skrywane rodzinne tajemnice, niezrealizowane marzenia, skandale, romanse i skomplikowane relacje międzyludzkie, w wielopokoleniowej rodzinie warszawskich hotelarzy. Na kartkach książki odnajdziemy Warszawę w XVII, XIX i XXI, która jest jednocześnie tłem dla rozgrywającej się w jej murach historii i główną jej bohaterką.

Książka jest bardzo spójna i przemyślana. Współgrają ze sobą język, wciągająca i fascynująca intryga, nietuzinkowi bohaterowie. Barwne opisy i klimat Warszawy na różnych etapach jej dziejów robią wrażenie – czytając je miałam poczucie, że przemieszczam się w czasie. Drobiazgowość szczegółów z jaką Sylwia odtwarza zabudowę poszczególnych fragmentów miasta zmieniających się na przestrzeni wieków zachwyca i pozwala poznać miasto od nowa.

Wnikliwie, z dbałością o szczegóły opisane stroje bohaterów, ówczesne realia i  życie codzienne mieszczan każdej epoki tworzą barwny i bogaty a jednocześnie niezwykle realistyczny obraz obyczajowo – historyczny. Pojawiające się autentyczne wydarzenia i postaci historyczne, ich losy – które tylko częściowo znamy z podręczników – potęgują realizm tej opowieści.

Emocje towarzyszące śledzeniu losów bohaterów, ich portrety psychologiczne, tło historyczne i wiedza o dawnych czasach, której dostarcza powieść sprawiają, że Hotel Varsovie to jedna z tych książek, do których chce się wracać.

Dlatego czekam z niecierpliwością na kolejny tom ciekawa dalszych, skomplikowanych losów rodziny Żmijewskich.

Sylwia Zientek: Hotel Varsovie. Klątwa Lutnisty. Wydawnictwo WAB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *