Budowanie wizerunku Moda i Styl Style & Fashion

Hit sezonu: kraty i kratki. Czy znasz je wszystkie?

Krata to motyw ponadczasowy, bardzo szykowny i elegancki. Mimo, że rokrocznie pojawia się na pokazie któregoś z wielkich mistrzów, w tym sezonie bezsprzecznie kraty i kratki królują na wybiegach  – od tych najbardziej znanych i  klasycznych po ich odważne modyfikacje.

Kraty nosimy zarówno na marynarkach, jak i spodniach oraz spódnicach. Projektanci proponują nam także garnitury oraz kostiumy w kratę, często z łączonych różnych jej wariantów i kolorów.

Ja kratę uwielbiam: to jeden z tych klasycznych wzorów, który nigdy się nie znudzi i praktycznie zawsze jest na czasie.

Czy znamy jednak je wszystkie? Aby uporządkować swoją wiedzę zrobiłam niewielkie zestawienie najbardziej znanych i popularnych jej odmian:

 

Pepitka /  kurza stopka

Klasyczna, czarno – biała pepita pojawiła się po raz pierwszy w Szkocji pod koniec XIX wieku. Ten popularny do dziś wzór, pojawiający się na grubych tkaninach wełnianych, wykorzystywany był początkowo w ubraniach wierzchnich (płaszcze i kurtki), z czasem – za sprawą dużych domów mody – zaczął pojawiać się na innych częściach garderoby. Sławę zdobył dzięki Coco Chanel, która często wykorzystywała ten motyw w swoich projektach (np. słynny żakiet “chanelka”). Od wielu dekad – w wersjach bardziej lub mniej zmodyfikowanych pojawia się w projektach takich marek jak: Christan Dior, Louis Vuitton, Emporio Armani, Moschino i oczywiście Chanel.

 

Krata Księcia Walii / Glen

Nazwę swą zawdzięcza Edwardowi VIII, który garnitury z tym charakterystycznym szkockim motywem wprowadził na stałe do swojej garderoby. Dzięki niemu krata glencheck pojawiła się na europejskich i amerykańskich salonach. Na ten wzór składają się dwie nałożone na siebie kratki – drobna pepita tworząca kwadraty na materiale oraz pionowe i poziome prążki, często w kolorze czerwonym lub jasnoniebieskim. Materiał z tym motywem wykorzystywany jest najczęściej do szycia męskich garniturów a także marynarek, pojawia się również na sukienkach i spódnicach.

 

Windowpane / szczeblinka

To bardzo prosta, wyrazista, a zarazem kontrastowa krata. Wyglądem przypomina – popularne w krajach anglosaskich okna składające się z kilku okiennych kratek. W Polsce wzór znany jako jest jako szczeblinka.  Jest bardzo efektowna. Często pojawia się na garniturach włoskich projektantów, żakietach, a także na bluzkach, koszulach i sukienkach.

 

Vichy / Gingham

Według mnie jedna z najbardziej kobiecych kratek. Kojarzy mi się głównie z Brigitte Bardot i jej piękną, aczkolwiek skandaliczną, suknią ślubną w różowo – białą kratę. To jej właśnie zawdzięcza swoje miejsce w świecie mody i nieustannie zachwyca jako motyw na spódnicach, sukienkach i koszulach. Ta regularna i prosta krateczka oczarowuje swoim minimalizmem. Vichy to połączenie jedynie dwóch kontrastowych kolorów. Jej nazwa pochodzi od francuskiej miejscowości, w której tkano materiały w ów wzór, a co ciekawe przez lata nazywana była „kratką obrusową” i do tej pory możemy ją spotkać w takim właśnie wydaniu. Doceniana jest przez projektantów, pojawia się m.in. w kolekcjach Viktorii Beckham, Oscara de la Renty czy Diane von Furstenberg.

 

Tartan / szkocka krata

Klasyczny, szkocki wzór składający się z regularnie rozstawionych, przecinających się linii o różnej szerokości i różnych kolorach, tworzących kraciasty motyw. Tradycyjnie występował na wełnianych kiltach i pledach, zaś konkretne kolory i wzory pierwotnie przypisane były danemu klanowi. Z czasem jednak utraciły swoje wyróżniające znaczenie, dzięki czemu pojawiły się w wielu wariantach kolorystycznych. Sięgają po nią największe domy mody. Obecna jest w kolekcjach Moschino, Mulberry, Celine czy Alexander McQueen a także popularnych sieciówek.  Jednym z najbardziej znanych wzorów tartanu jest krata Burberry, zaprojektowana w 1920 roku, będąca jednocześnie znakiem towarowym brytyjskiego domu mody.

 

Border Tartan / Shepherd’s Check

Jest to odmiana wspomnianej wcześniej szkockiej kraty. Na ten wzór składają się przenikające się jasne i ciemne kwadratowe pola, wytworzone w wyniku ukośnego tkania materiału. Historycznie Border Tartan czyli tzw. tartan graniczny związany jest z regionem na terenie, którego obecnie znajduje się granica angielsko-szkocka.

 

Tattersall

Wzór tworzą krzyżowo rozstawione pasy, występujące w dwóch różnych kolorach, najczęściej na białym lub kremowym tle. Nazwa wzoru pochodzi najprawdopodobniej od Richarda Tattersalla – założyciela osiemnastowiecznego targu konnego, gdzie sprzedawano koce dla koni w tym właśnie wzorze. Obecnie ten rodzaj kratki można głównie spotkać w męskiej garderobie, szczególnie na koszulach, kamizelkach czy poszetkach.

 

Urokowi tej pięknej ołówkowej spódnicy w pepitkę, w chanelowskim wydaniu uległam od razu. Zestawiona z białą, jedwabną bluzką tworzy idealną, pełną szyku i elegancji całość. Dokładnie tak jak lubię. Cóż, w pracowni Justyny Ołtarzewskiej powstają zawsze takie ubrania, które od razu mam ochotę założyć 🙂

Zdjęcia: Maja, Wikipedia.com, Olga S, domeny publiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *