Budowanie wizerunku Moda i Styl Style & Fashion

Mniej znaczy więcej. Zaproś ekomodę do swojej szafy.

Popularność produktów eko wzrasta w ostatnich latach bardzo szybko. Sięgamy po ekożywność, środki czystości, ekodesign oraz coraz częściej po ekoubrania.

Ekomoda to już nie tylko produkty otrzymywane w drodze recyklingu – to także w dużej mierze ubrania tworzone z naturalnych tkanin, spełniających najwyższe światowe standardy jakości, poparte międzynarodowymi certyfikatami.

O tym aby produkt mógł uzyskać taki właśnie certyfikat decyduje proces, który od samego początku, czyli od momentu pozyskania surowców aż do finalnej produkcji musi przebiegać zgodnie z ustalonymi standardami, przy użyciu naturalnych barwników i środków przyjaznych środowisku, a także – o czym często zapominamy ale jest bardzo ważne – gwarantując godne wynagrodzenie oraz lepsze warunki pracy dla globalnych społeczności, które je wytwarzają.

Sięgając po ubrania szyte z materiałów posiadających certyfikaty eko i organiczne promujemy świadome i odpowiedzialne wybory konsumenckie, przyczyniamy się do poprawy środowiska naturalnego i mamy pewność, że osoby pracujące przy ich produkcji otrzymały uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę. To nasz mały wkład w zmienianie świata na lepszy 🙂

Czym charakteryzują się ekologiczne ubrania?

Produkowane są najczęściej z organicznej bawełny, lnu, konopi, wełny czy jedwabiu co oznacza, że są bezpiecznie dla naszego organizmu, nie zawierają bowiem szkodliwych substancji chemicznych. Produkty te są komfortowe i przyjemne w noszeniu, bardziej trwałe i wytrzymałe a dzięki temu, że nie mają styczności ze środkami chemicznymi są bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie. W praniu nie tracą zatem ani swoich właściwości ani pięknego wyglądu. Dodatkowo nasza skóra może w nich oddychać dzięki czemu unikniemy podrażnień i uczuleń.

Jak rozpoznać ekoubrania?

Przede wszystkim warto dobrze przyjrzeć się metkom, zapoznać ze składem surowcowym produktów – zdarza się bowiem, że do materiałów organicznych dodawane są domieszki sztucznych włókien. Takie ubrania możemy znaleźć np. w popularnych sieciówkach. Należy jednak pamiętać, że są one eko tylko w niewielkiej części.

Gwarancją zakupu produktu o organicznym procesie produkcji są następujące certyfikaty:

GOTS – The Global Organic Textile Standards jest najważniejszym świadectwem w dziedzinie ekologicznych tekstyliów i oznacza, że tkanina jest w pełni organiczna i spełnia wymagane standardy zarówno na etapie produkcji, jak i przetwarzania, pakowania oraz etykietowania włókien organicznych (bawełna, jedwab, len, konopie) uwzględniającym kryteria ekologiczne i socjalne.

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 odnosi się wyłącznie do tkanin i oznacza, że oznaczony nim towar nie musi być co prawda wykonany z organicznych włókien, ale jego obecność gwarantuje, że przy produkcji nie stosowano substancji toksycznych, a ewentualne stężenie szkodliwych dodatków jest na tyle małe, że nie zagraża osobom wchodzącym z nią w kontakt. Od 1991 roku prawo do wydawania certyfikatu ma również Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Certyfikat Naturtextil – to gwarancja, że tekstylia są w 100% organiczne, wytwarzane bez użycia środków chemicznych, w tym barwników oraz tworzone przez pracowników, którym zagwarantowano godne warunki pracy i płacy.

Mniej znaczy więcej

Produkty eko oprócz wielu zalet mają niestety jedną wadę – cenę. Nie należą bowiem do najtańszych. Jednak warto zauważyć, iż korzyści płynące z ich zakupu są ogromne a w ogólnym rozrachunku taki zakup bardzo się opłaca. Dlaczego?

  • produkty organiczne są bardzo wytrzymałe, nie niszczą się tak szybko w trakcie użytkowania czy prania
  • nie tracą kolorów, zachowują przez cały czas swój krój i fason
  • np. zamiast 5 tanich, złej jakości koszulek czy topów, możemy kupić jeden, który nie tylko przez długie miesiące będzie się świetnie prezentował ale także będzie bezpieczny dla naszego zdrowia
  • ograniczając się do kupowania produktów najwyższej jakości tworzymy garderobę, która zagwarantuje nam, że zawsze będziemy wyglądać stylowo a problem „w co się ubrać” przestanie istnieć.

Sprawdziłam i polecam

Także w Polsce coraz więcej marek stawia na tę właśnie jakość. Z tych, które miałam okazję ostatnio poznać duże wrażenie zrobiła na mnie marka MAAM, oferująca B-Shirty, T-Shirty i Topy głównie z bawełny organicznej i jedwabiu organicznego, posiadające wspomniane wcześniej międzynarodowe certyfikaty.

Produkty MAAM szyte są tylko w polskich szwalniach, co pozwala kontrolować proces ich powstawania i umożliwia stosowanie zrównoważonej mody, biznesu i fair trade. Mnie ujęli nie tylko jakością produktów ale także dbałością o szczegóły, w tym minimalistycznym i eleganckim opakowaniem. Bluzki MAAM noszą się fantastycznie i pozwalają na stworzenie atrakcyjnych stylizacji. Są wygodne, świetnie skrojone i warte swojej ceny 🙂

Mimo wyższych cen, warto zaprosić ekomodę do swojej szafy. Świadomy wybór to dobra inwestycja zarówno dla nas jak i otaczającego nas środowiska.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *