Life & Daily Moments Wydarzenia

Spółdzielnia ORNO. Biżuteria – wystawa monograficzna w Muzeum Warszawy

W maju br, w Muzeum Warszawy otwarta została wystawa monograficzna warszawskiej spółdzielni metaloplastycznej ORNO. Wystawę dokumentująca ponad pięćdziesiąt lat działalności i pracy zrzeszonych w niej artystów można oglądać tylko do 18 sierpnia.

Powstająca w spółdzielni biżuteria to piękne wzory, powstające w krótkich seriach, wykonane ręcznie i dzięki temu wyjątkowe i niepowtarzalne. Proste ale wyrafinowane wyroby, głównie ze srebra i kamieni jubilerskich mimo zmieniającej się przez dekady mody i trendów mają jednak wspólny mianownik: nadal zachwycają swoją estetyką i ponadczasowością.

 

Dla mnie ORNO to synonim elegancji i luksusu minionej epoki. Pamiętam biżuterię, którą nosiła moja mama, ciocia oraz ich przyjaciółki i padające co jakiś czas hasło „to ORNO”. Sama też jestem posiadaczką kilku przedmiotów, które zostały zaprojektowane i wykonane przez działających w niej rękodzielników, w tym mojej ulubionej bransoletki i pierścionka, które dostałam na 18 urodziny. Choć ORNO to nie tylko biżuteria, o czym warto się przekonać odwiedzając wystawę w Muzeum Warszawy, mnie będzie zawsze kojarzyć się z biżuterią wyjątkową i niezwykłą, na którą długo zbierało się pieniądze by potem nosić ją jedynie na szczególne okazje 🙂

PS. Ciekawie ogląda się wśród eksponatów muzealnych biżuterię, którą się nosi 🙂

Wystawa: Spółdzielnia ORNO. Biżuteria, Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42, Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *