Książki Life & Daily Moments

Sarah Churchwell: Twarze Marilyn Monroe

Nie mogłam pominąć tej pozycji wydawnictwa Marginesy. Marilyn Monroe ma bowiem w sobie coś tajemniczego co fascynuje mnie od dawna. W swojej bibliotece mam kilka pozycji na jej temat, gdyż ciekawiło mnie to kim była kobieta, która stała się legendą jeszcze za życia.

Twarze Marilyn Monroe to próba odnalezienia prawdziwej MM pośród przypuszczeń, fałszu, radykalnych osądów czy wyświechtanych frazesów. Mimo, iż była jedną z najczęściej fotografowanych i opisywanych osób w XX wieku, jej życie oraz to kim była nadal stanowią prawdziwą zagadkę.

Jej charakterystyczne role filmowe, wykreowany wyjątkowy i niejednoznaczny wizerunek, pełne sprzeczności opowieści i anegdoty na jej temat, które często mieszają prawdę z fikcją sprawiają, że można ją uznać za postać prawie mityczną.

Sarah Churchwell w swojej książce opowiada o opowieściach na temat Marilyn Monroe. Analizuje rzetelnie tysiące artykułów prasowych, biografie, dokumenty, fikcyjne opowieści o jej życiu, filmy w których zagrała konfrontując je z wypowiedziami samej MM oraz ludzi którzy ją znali. Jak sama pisze, szuka odpowiedzi na pytanie „Kim była kobieta, którą stała się Marilyn Monroe?”

Książka nie jest powieleniem dotychczasowych, stereotypowych i powszechnie znanych historii dotyczących życia aktorki. Jest próbą przedstawienia prawdziwej MM, odczytania jej mitu poprzez zajęcie się kwestiami spornymi, tematami co do których nie ma zgody pośród dotychczasowych jej biografów. Nie jest to jednak – jak zaznacza sama autorka – próba pokazania jej prywatnego oblicza.

Warto sięgnąć po tę pozycję nie tylko gdy jest się fanem tej niezwykłej gwiazdy. Książka Churchwell to także świetna analiza współczesnej kultury masowej oraz wpływu mediów na powstanie produktu jakim stała się Marilyn Monroe.

Twarze Marilyn Monroe, Sarah Churchwell, Wydawnictwo Marginesy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *