Książki Moda i Styl Style & Fashion

Wystawa: Jerzy Antkowiak – Moda Polska już otwarta!

Jeśli kochasz modę, interesujesz się jej historią i z sentymentem wspominasz stroje, które nosiłaś  20 – 30 – 40 lat temu, tego wydarzenia nie możesz ominąć!

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwarta została niedawno wystawa poświęcona pracy i projektom Jerzego Antkowiaka. „Jerzy Antkowiak – Moda Polska” to pierwsza tak obszerna prezentacja poświęcona jednemu współczesnemu projektantowi, związanemu z najbardziej rozpoznawalną marką w historii polskiej mody.

Ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza część to barwna opowieść o przedsiębiorstwie państwowym jakim była Moda Polska. Dzięki zgromadzonym przedmiotom i zdjęciom możemy poznać nie tylko historię marki, niezwykłą postać Jadwigi Grabowskiej – pierwszej dyrektor artystycznej, oraz projektantów i modelek tam pracujących , ale także poczuć atmosferę tamtych czasów oraz specyfikę i fenomen tego niezwykłego Domu Mody.

Na drugą część wystawy składają się eleganckie i ponadczasowe kreacje oraz dodatki zaprojektowane dla Mody Polskiej. Znaczną część pośród 60 stylizacji stanowią projekty Jerzego Antkowiaka. Wśród nich można obejrzeć najbardziej chyba nieudaną suknię jego projektu, która powstała w 1995 roku dla ówczesnej Miss Polonia, Ewy Tyleckiej. Suknia, w której wystąpiła podczas finału Miss World, w związku z poważnymi już wtedy problemami firmy, uszyta została z resztek tafty w trzech kolorach. Ogromne bufiaste rękawy, drapowania i wielka kokarda upodobniły kreację do sukienek Arabelli i sprawiły, że na jej widok Ewa Tylecka podobno się popłakała. Szczerze mówiąc – nie dziwię się, „na żywo” robi jeszcze większe wrażenie niż na zdjęciach 🙂

Filmy z pokazów, oryginalne rysunki projektów, korespondencja, katalogi i plakaty reklamowe Mody Polskiej  – sprawiły, iż cofnęłam się w czasie. Niesamowitym wrażeniem było oglądanie fragmentów pokazów z lat osiemdziesiątych oraz strojów, które doskonale już pamiętam i część z tych modnych wtedy stylizacji nosiłam – podkradając niektóre ubrania z szafy mojej mamy – jako nastolatka.

Według mnie to jedno z bardziej atrakcyjnych i znaczących wydarzeń związanych z historią polskiej mody. Nie można go przegapić!

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o historii Domu Mody z jaskółką polecam książkę Moda Polska Ewy Rzechorzek oraz dwie inne ciekawe pozycje, o których nie zdążyłam jeszcze napisać na blogu: Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy Marty Sztokfisz i Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody Agnieszki L. Janas i Jerzego Antkowiaka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *